EXPO 2005

EXPO 2005

Maciej Pawlicki pełnił rolę Dyrektora Programowego udziału Polski w Wystawie Światowej EXPO 2005 w Aichi (Japonia). Udział Polski powszechnie oceniono jako spektakularny sukces. Oto fragmenty dodatku specjalnego dziennika „Rzeczpospolita”.

Wystawa Światowa EXPO 2005 w Aichi

Chcemy do Polski!

Chcę pojechać do Polski! Nie sądziłem, że Polska jest tak piękna! Znakomita prezentacja! To najlepsze miejsce na EXPO! Polska pełna wigoru i blasku! Koniecznie muszę pojechać do Polski… Tysiące takich wpisów mówią więcej niż recenzje. Także zdaniem organizatorów pawilon polski jest wielkim przebojem Wystawy Światowej w Aichi.

Inicjator EXPO 2005 i honorowy szef komitetu organizacyjnego Shoichiro Toyoda (główny udziałowiec i twórca potęgi firmy Toyota) zakochał się z polskim pawilonie, bywa w nim wielokrotnie, wciąż przyprowadza nowych gości, chwali się przed nimi polskim pawilonem.

Już sama fasada robi wielkie wrażenie. Futurystyczna rzeźba, którą jest ona w istocie, daje wrażenie nowoczesności i lekkości, a Japończyków zachwyca także fakt, że komputerowo modelowany kształt wykonany został z… wikliny, high-tech i low-tech, co idealnie wpasowuje się w hasło EXPO „Mądrość natury”. W powszechnej opinii jedynie fasada pawilonu Hiszpanii może konkurować z urodą pawilonu polskiego.

Jeszcze większe wrażenie robi jednak multimedialna prezentacja. Oto gości otaczają ogromne ekrany o długości kilkudziesięciu metrów, na których wybucha porywająca opowieść o współczesnej Polsce. W rytm muzyki Chopina, Stanisława Syrewicza, Wacława z Szamotuł, Michała Lorenza, a także jazzu i hip-hopu. Kilkanaście miejsc sfilmowano w nowatorskiej technologii sprzężenia kilku filmowych kamer, które obejmują 270 stopni kąta widzenia, a więc rzeczywistość kilku filmów, na ekranach komputerowo „zszytych”. Nikt inny na Expo nie poważył się na tego rodzaju technologiczne i artystyczne przedsięwzięcie. Nawet pawilon japoński, w którym można wejść do kuli, gdzie projekcja otacza zewsząd  ograniczył się do komputerowych animacji, nie ryzykując „zszywania” filmów.

Motywem głównym jest Chopin, dynamizm, siłę i piękno symbolizują exdopujące konie, a rolę przewodników po Polsce przyjmują… dzieci. Ich świat jest łącznikiem między pięknem polskich krajobrazów, ale one także symbolizują optymizm, dynamizm, otwartość. Japończycy doskonale rozumieją, że pokazujemy kraj, z którego przyrody, tradycji, kultury, ale także mentalności i kreatywności wyrosła muzyka Chopina. Kraj o ogromnym potencjale. Po zakończeniu 12 minutowej prezentacji wybuchają brawa (rzadkość na Expo), wiele osób nie może opanować wzruszenia, niektórzy powracają po kilka razy.

Uzupełnieniem filmu, jest artystyczna instalacja – fragment kopalni soli w Wieliczce. Nasycona filmowymi i komputerowymi efektami, odtwarza scenograficznie, ale także realnie fragmenty kopalni  prawdziwe solne bloki i rzeźby robią na zwiedzających ogromne wrażenie. Pomnik ośmiowiekowego mądrego współistnienia człowieka z naturą, a zarazem baśniowa kraina, jedyne takie miejsce na świecie. Odtąd dla ponad miliona Japończyków „must see”, czyli konieczny przystanek podczas podróży do Europy.

„Nie sądziłem, że Polska jest tak piękna…”, „Polska pełna wigoru i blasku…”

Udział Polski w EXPO 2005 przygotowali m.in:

Marek Kłoczko – Komisarz Generalny
Maciej Pawlicki – Dyrektor Programowy
Krzysztof Ingarden – architekt
Andrzej Kałuszko – reżyser spektaklu multimedialnego
Andrzej F. Jaroszewicz – autor zdjęć
Marek Grabowski – autor instalacji „Wieliczka”

Wpisy:

Dziękuję bardzo za radość jakiej dostarczyła mi wasza cudowna prezentacja.

Akiko

Pawilon polski wywarł on na mnie ogromne wrażenie. Przed przyjazdem na EXPO słyszałem o nim wiele pozytywnych opinii, lecz w rzeczywistości jest jeszcze piękniejszy. Wspaniała jest nie tylko architekturą, ale także ekspozycją, zwłaszcza prezentacja filmowa, która wiernie oddaje uroki waszego kraju. Spośród wszystkich obejrzanych pawilonów, polska ekspozycja jest najatrakcyjniejsza. Jestem poruszony widokiem tylu Japończyków, na których wrażenie wywiera wspaniała ekspozycja w Pawilonie Polski.

Masaaki Ono, Ambasador Japonii w Polsce

Jestem zafascynowany tym, co zrobiliście!

dr Keimi Harada, prezes Stowarzyszenia Architektów IFYA

Po obejrzeniu waszego wspaniałego pawilonu, nie mogę się doczekać kiedy znów pojadę do Polski.

Shoichiro Toyoda

Polska jest super, a kobiety piękne! Już trzeci raz jestem w polskim pawilonie!

Misaki

Po obejrzeniu prezentacji zapragnąłem pojechać do Polski.

Yuki

Chciałbym kiedyś zobaczyć przepiękne polskie krajobrazy. Serdecznie dziękuję za radość, którą sprawiła mi ta prezentacja.

Yamashita Takuya

Chciałbym serdecznie pogratulować tak wspaniałego pomysłu. Wystawa – pawilon jest naprawdę wspaniały.

Mirosław Gronicki, Minister Finansów RP

Po zwiedzeniu kilku pawilonów pragnę pogratulować pomysłów, które czynią nasz polski pawilon ciekawym i wyróżniającym się wśród wielu innych.

Jarosław Pietras, Minister ds. Europejskich

Polska ekspozycja wygląda doskonale… Naprawdę podziwiam i gratuluję serdecznie.

Robert Draba, wiceprezydent Warszawy

Chciałbym choć raz odwiedzić Polskę.

Chikako

Prezentacja zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Mam ochotę odwiedzić Polskę.

Hamami

Szkoda, że prezentacja musiała się skończyć!

Takamoto

Dowiedzieliśmy się, jaka piękna jest Polska.

Takami Misto i Yasuyuki Hinao

Prezentacja jest świetna! Chciałybyśmy kiedyś mieć okazję, by ją porównać ją z oryginałem.

Yui i Mieko

Myślę, że to jest najlepsze miejsce na EXPO!!!

Yuriko

Spośród narodowych pawilonów wasz jest najlepiej przygotowany i dopracowany.

Ichita

Polska, którą tu zobaczyłem pełna jest wigoru i blasku. Zachęca do jej odwiedzenia.

Minister Hisham Sharaf, Jemen

Polski pawilon, to wielkie odkrycie. Aż mi wstyd, że nie byłem w Polsce.

Brian McNaulty, „The Irish Times”

„Pawilon Polski jest naprawdę imponujący, wzbudza ogromne zainteresowanie o czym najlepiej świadczą ludzie, którzy stoją w kolejce. Zwiedziliśmy wiele pawilonów, ale nigdzie nie ma takich kolejek. Myślę, że jest to naprawdę sukces. Polski sukces, tutaj w Japonii.”

Marek Kamiński – polarnik

Przyjechałem tutaj do Japonii w celu promocji Polski na EXPO 2005, ale widać że nie potrzeba jej promować. Jestem strasznie zaskoczony, pozytywnie zaskoczony, tym że Pawilon Polski cieszy się takim powodzeniem. Są tu po prostu gigantyczne tłumy ludzi. Polska prezentacja jest niezwykła, jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie, naprawdę imponująca, bardzo dobrze wypadamy na tle innych krajów.

Jaś Mela – najmłodszy polarnik

Polska jest wspanialszym miejscem niż sądziliśmy. Chcemy tam pojechać oboje.

Hauru i Ai

Było cudownie. Wszyscy chcielibyśmy wybrać się w podróż do Polski.

Hamami

Przyszłam tu, ponieważ obejrzałam dziś w telewizji program o Pawilonie Polski. Jest wspaniały!

Misako

Fantastyczny design, wspaniała koncepcja, przepiękna fasada!

Nakajima

Bardzo piękny pawilon mówiący wiele o naturze. Gratuluję.

Petra Buzková, minister szkolnictwa i sportu Republiki Czeskiej

Kocham ten pawilon. Teraz chcę pojechać do Polski.

Michelle Raty z Kanady

Najlepszy Pawilon, wspaniałe efekty audiowizualne

Marina z Hiszpanii

Polski pawilon jest super! Najlepszy na całym EXPO!!!

Magda z Warszawy