LEGIONY

LEGIONY

 

Gatunek: historyczny
Produkcja: Polska 2019
Reżyseria: Dariusz Gajewski („Obce niebo”, „Warszawa”)
Scenariusz: Tomasz Łysiak, Dariusz Gajewski, Michał Godzic, Maciej Pawlicki
Producent: Maciej Pawlicki, Adam Borowski

“Legiony” FACEBOOK 

“Legiony” INSTAGRAM

W czasach zapomnienia pamiętali. W czasach nienawiści kochali. W czasach niewoli walczyli. Młodzi ludzie z pokolenia lat 1914-1916, które dało Polsce Niepodległość. To właśnie o nich opowiadają „Legiony” – imponujący rozmachem film o wchodzących w dorosłość chłopakach i dziewczynach, którzy w imię zasad, wyznawanych wartości i ideałów nie wahali rzucić się w wir walki przeciwko europejskim tyranom. Ale też o tych, którzy owych idei nie rozumieli, a przekonań nie podzielali. „Legiony” to najdroższa krajowa superprodukcja od czasów „Miasta 44” – zapierająca dech w piersiach opowieść o miłości, młodości, walce i zwycięstwie, zrealizowana przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych, ze scenami batalistycznymi, jakich w polskiej kinematografii jeszcze nigdy nie było. Jednym słowem pełne wzruszeń i prawdziwych emocji kino przygodowe w najlepszym wydaniu.

 

„Legiony” to uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Wielka historia w filmie jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story, w którą uwikłani są: Józek (Sebastian Fabijański) – dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. Ich spotkanie rozpocznie burzliwy romans, który wystawi relacje bohaterów na wielką próbę. Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król” (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki) i wielu innych.

Producentami filmu są Maciej Pawlicki i Adam Borowski. Autorami scenariusza Tomasz Łysiak, Dariusz Gajewski, Michał Godzic i Maciej Pawlicki. Reżyseruje Dariusz Gajewski – zdobywca Złotych Lwów na FPFF w Gdyni za film „Warszawa”, zwycięzca scenariuszowego konkursu na film o Powstaniu Warszawskim.  Głównym autorem zdjęć jest Jarosław Szoda („Misja Afganistan”, „Handlarz cudów”, Strażacy”), a sekwencji szarży pod Rokitną – Arkadiusz Tomiak („Człowiek z magicznym pudełkiem”, „Zaćma”, „Karbala”, „Obława”). Realia epoki z pietyzmem odtwarzają: Magdalena Luterek-Rutkiewicz (kostiumy; „Wołyń”, „Karbala”, „Obława), Anna Dąbrowska (charakteryzacja; „Córki Dancingu”, „Wołyń”, „Mój Nikifor”), Paweł Jarzębski (scenografia; „Kamerdyner”, „Wataha”, „Czas honoru”). Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.  Zdjęcia do filmu (łącznie niemal 60 dni) rozpoczęły się w sierpniu 2017 roku i zostały ukończone w kwietniu 2019. Budżet filmu wyniósł 27 milionów złotych. Zdjęcia były realizowane m.in. w Bieszczadach, Cieszynie, Tokarni, Stradowie, okolicach Krakowa, Mrągowa, Węgrowa oraz  Otwocka.

Obsada: Sebastian Fabijański („Kamerdyner”, „Belfer”, „Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, „Gwiazdy”, „Jeziorak”, „Miasto 44”), Bartosz Gelner („Reakcja łańcuchowa”, „Płynące wieżowce”, „Krew z krwi”, „Sala samobójców”), Wiktoria Wolańska („Na Wspólnej”, „Korona królów”), Mirosław Baka („Kurier”, „Jack Strong”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Biegnij, chłopcze biegnij”), Jan Frycz („Maria Skłodowska-Curie”, „Służby specjalne”, „80 milionów”, „Różyczka”, „Czas honoru”), Borys Szyc („Listy do M. 3”, „Pokot”, „Sztuka kochania”, „Pakt”, „Czas honoru. Powstanie”), Antoni Pawlicki („Volta”, „W rytmie serca”, „Komisarz Alex”, „Czas honoru”, „Papusza”, „Ostatnia akcja”, „Z odzysku”), Piotr Żurawski („Exterminator. Faceci pragną mocniej”, „Pokot”, „Karbala”, „Kamper”, „Czas honoru”), Piotr Cyrwus  („Pan Tadeusz”, „Klan”, „Wyklęty”), Grzegorz Małecki („Blondynka”, „Panie Dulskie”, „Śluby panieńskie”), Stanisław Cywka, Jakub Hojda, Karolina Kominek, Aleksandra Yermak, Andżelika Kurowska, Monika Pawlicka, Bartosz Szpak, Antoni Sałaj, Karol Czajkowski i inni.

Podczas realizacji filmu nie zostało skrzywdzone żadne zwierzę.

Poniżej fragmenty recenzji filmu “Legiony”:

Dobrze napisane postacie, świetnie nakręcone i wciągające sceny akcji. Coś, czego w polskim kinie historycznym brakowało od dawna.

Film.org.pl

Najlepsze sceny batalistyczne w polskim kinie od dekad.

Spidersweb

Najlepsza produkcja historyczna pokazująca naszą walkę o niepodległość.

Naekranie

Pierwszy amerykański film o Polsce… wielki rozmach scen batalistycznych, gra aktorów, profesjonalna troskę o szczegóły i jakość najdrobniejszych elementów,  wreszcie zobrazowane na najwyższym światowym poziomie.

Ale to film amerykański przede wszystkim dlatego, że zanurzając się w historii Polski wychodzimy z kina pocieszeni, umocnieni w przekonaniu, że walka o Polskę ma wielki sens, że jest sprawą świętą, i także sprawą zwycięską… Ten film zostanie z nami na długo, będzie oglądany i podziwiany przez kolejne pokolenia. Być może też stanie się początkiem nowego rozdziału w historii polskiego kina.

Sieci

Zdjęcia batalistyczne na bardzo wysokim poziomie

Wyborcza.pl

Filmu takiego jak „Legiony” nie mieliśmy dawno i szybko nie doczekamy. Opowieść o tych, którzy rzucili wyzwanie trzem imperatorom, zostanie z nami na pokolenia. Podobnie jak kiedyś „Potop” czy „Pan Wołodyjowski”.

Dobre, nowoczesne kino historyczne. Rozmach produkcji leczy z kompleksów. Szarża pod Rokitną, bitwa pod Kostiuchnówką – to sceny cudowne, skrzące akcją, porywające. To film przepojony dumą z tamtych wydarzeń i miłością do Polski

wPolityce

Epicki, pełen rozmachu film, czerpiący najlepsze wzorce z hollywoodzkich widowisk historycznych.

Nie widziałem jeszcze w polskim kinie tak dobrze nakręconych i zmontowanych scen bitewnych.

wPolityce

Pod względem aktorstwa imponujący.

Newsweek

„Legiony” pokazują jak może wyglądać dobre polskie kino historyczne – z epickim oddechem, kostiumami jak należy, filmowane na bogato.

Do Rzeczy

Setki statystów, gwiazdorska obsada, dokładne odwzorowanie potyczek wojskowych – to robi wrażenie!

Elle

Przepiękne zdjęcia i krajobrazy. Sceny batalistyczne robią wrażenie

Antyradio

Sebastian Fabijański ma urok i charyzmę Leonardo DiCaprio z czasów „Titanica”

Newsweek

Miało być po amerykańsku, z rozmachem, z uściskiem serca. I rzeczywiście tak jest… Bardzo długo czekaliśmy na taki film.

wPolityce.pl

Wbija w fotel! Ma szanse trafić do widza na całym świecie.

Wpolityce.pl

„Legiony” odnoszą zwycięstwo nad „Piłsudskim”

Masa wielkich wybuchów, których nie powstydziłby się Michael Bay.

Filmawka

Przywołuje na myśl amerykańskie „Pearl Harbor”

Filmweb

Film dumny, podniosły, wywołujący ciarki na skórze

Telemagazyn

Scenom bitew, podobnie jak niemal każdemu kadrowi, towarzyszy wspaniała muzyka

Kurier poranny

Kino wojenne na wysokim poziomie, jakiego dawno w naszej kinematografii nie było. Czy warto wybrać się do kina? Zdecydowanie tak!

Histmag

„Legiony” – oficjalny zwiastun

„Legiony” – drugi oficjalny zwiastun

Mateusz Ziółko w utworze „Legiony”

Bartosz Gelner o filmie „Legiony”

Sebastian Fabijański o „Legionach”

Wiktoria Wolańska o „Legionach”