Flizak

NAJMŁODSZY ŻOŁNIERZ GENERAŁA ANDERSA

BNAJMŁODSZY ŻOŁNIERZ GENERAŁA ANDERSA

Film powstał dzięki dofinansowaniu z dotacji Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na finansowanie lub dofinansowanie zadań związanych z kultywowaniem i upowszechnianiem tradycji walk o niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej oraz pamięci o ofiarach wojny i okresu powojennego.

Tytuł zadania – “Działalność dokumentacyjną i wydawniczą związaną z wykonywaniem rządowego zadania w zakresie kultywowania i upowszechniania tradycji walk o niepodległość i suwerenność RP oraz pamięci o ofiarach wojny i okresu powojennego w 2023 roku.”.

Kwota dofinansowania wyniosła 55 000 zł

 

Film dokumentalny o kapitanie Krzysztofie Flizaku – bohaterze dwóch narodów – polskiego i amerykańskiego. Kapitan Flizak w mundurze 101 Dywizji Powietrzno-Desantowej USA mówi czasem o sobie „Im an american soldier with Polish Heart”. Film to opowieść o polskim sercu, ale też o polskiej drodze przez piekło do szczęścia i wolności. 
Trwa wojna w Korei. Jeden z żołnierzy 101 Dywizji Powietrzno-Desantowej USA walczy z wrogiem. Strzela z karabinu maszynowego w szeregu amerykańskich umocnień.
Atakujący Chińczyk rzuca granat. Żołnierz jest ciężko ranny, częściowo traci słuch. Trafia do szpitala. Kim on jest?
 
Krzyś Flizak, jako siedmioletnie dziecko traci kontakt z ojcem, żołnierzem KOP w chwili, gdy Polskę zaatakowali Sowieci w roku 1939. Zostaje deportowany wraz z mamą i siostrą na Syberię. To droga do piekła. Po dwóch latach zesłania i niezwykle trudnych warunków życiowych i bytowych mały Krzyś dowiaduje się, że gdzieś daleko powstaje polskie wojsko, że powstaje armia, którą dowodzić ma generał Anders. Do tej armii ciągną Polacy z najdalszych zakątków Rosji Sowieckiej. Krzyś, mający w 1941 roku 9 lat, postanawia wyruszyć na poszukiwanie taty. Matka początkowo usiłuje ostudzić jego zapały. Jednak okazuje się, że pragnienie odnalezienie ojca jest zbyt mocne. Kobieta zgadza się więc, ale prosi nauczyciela polskiego, pana Andrzeja, by przygotował dziecko. Ten uczy chłopca jak ma się zachowywać w drodze. Krzyś wyrusza w drogę mającą liczyć 3600 km. Staje się to główną osnową opowieści – film jest opowieścią o poszukiwaniu ojca w trakcie wojennej zawieruchy.

Film dokumentalny

Produkcja: Polska

Rok produkcji: 2023

Barwny, min

Reżyseria – Tomasz Łysiak

Scenariusz – Tomasz Łysiak

Zdjęcia – Konrad Bloch

Dżwięk – Mikołaj Sosnowski

Montaż i korekcja koloru – Mariusz Gos

Postprodukcja dźwięku – Mikołaj Sosnowski

Produkcja – Picaresque

Współfinansowanie – Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych