Gramy razem – Europejski stadion kultury

Gramy razem – Europejski stadion kultury

12 sierpnia 2011 na wypełnionym kilkunastoma tysiącami widzów rzeszowskim rynku zrealizowaliśmy wielki koncert Gramy Razem! – Europejski Stadion Kultury.

Pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego zagrały połączone orkiestry Filharmonii Rzeszowskiej i Lwowskiej. Wystąpili Patrycja Markowska, Danuta Julia Doszna, Enej, Wilki, Maciej Maleńczuk oraz gwiazdy ukraińskie: zespoły Haydamaky, Tartak i Lama. Wystąpili także hiszpańska grupa Puja, oraz brytyjska grupa Morcheeba.

Koncert wyreżyserował Maciej Pawlicki, producentem artystycznym części konkursowej był Radek Kobiałko. Zleceniodawcą było Narodowe Centrum Kultury.

Koncert – transmitowany na żywo przez TVP 1 o godzinie 20.30 – o okazał się pierwszym wyborem spośród wszystkich telewizji (ponad 18% udziałów), pokonał m.in. hit „Wejście smoka” w TVN. Dla porównania, dwa miesiące wcześniej zrealizowany Koncert na otwarcie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej (o budżecie dziesięciokrotnie większym), również transmitowany przez TVP 1, miał oglądalność 10% i był trzecim wyborem.

Olśniewające projekcje autorstwa Andrzeja Kałuszki oraz mapping Pawła Kozi-Kozłowskiego pokryły kamienice wokół rzeszowskiego rynku, budząc entuzjazm widzów.

Inspektor d/s kultury z Urzędu Miasta Rzeszowa Agnieszka Kielar napisała do producenta i reżysera koncertu Macieja Pawlickiego: „Cieszę się, że Koncert GRAMY RAZEM odniósł tak wielki sukces, co było w dużej mierze Pana zasługą. Rzeszów po raz pierwszy miał szansę zaistnieć w świadomości kraju na tak dużą skalę i w tak piękny sposób. Gorąco za to Panu dziękuję.”

Czytaj więcej – tvp.pl