Śluby rycerskie

Śluby Rycerskie

 

Film dokumentalny – fabularyzowany

Produkcja: Polska

Rok produkcji: 2011

Barwny, 42 min

Reżyseria: Maciej Pawlicki

Scenariusz: Tomasz Łysiak i Maciej Pawlicki

Występują: Mariusz Bonaszewski, Michał Chorosiński, Henryk Talar, Aleksander Wysocki, Sylwester Maciejewski, Mateusz Młodzianowski, Wenanty Nosul, Andrzej Mastalerz, Krzysztof Wakuliński, Andrzej Żarnecki.

Zdjęcia: Petro Aleksowski, Paweł Banasiak, Rafał Jerzak, Wojciech Filipczak.

Muzyka: Kamil Pawlicki

 

 

Po wielkim zwycięstwie okazało się, że Grunwald może stać się dla Polaków… klęską. Krzyżacy rozpoczęli w całej Europie wielką propagandową ofensywę, przekonując, że Grunwald to dowód na pogaństwo Jagiełły i Polaków.
Ostateczna rozprawa odbyła się na Soborze w Konstancji (1414-1418), gdzie najważniejszy polski mówca Paweł Włodkowic starł się z reprezentantem Zakonu Janem Falkenbergiem.

Fabularyzowana rekonstrukcja jednego z najświetniejszych polskich triumfów umysłu i ducha: zwycięstwa intelektualnego, prawnego i politycznego. Chwil, gdy rektor Krakowskiej Akademii swymi odważnymi wystąpieniami zmienił bieg dziejów Europy.

Film powstał przy współpracy Picaresque z Narodowym Centrum Kultury i Telewizją Polską S.A. pod Patronatem Pełnomocnika Rządu ds. Obchodów 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem Ministra Piotra Żuchowskiego.