RELACJA Z PIERWSZEGO KOROWODU

AKTUALNOŚCI

RELACJA Z PIERWSZEGO KOROWODU

Biało-Czerwony Korowód przeszedł przez Warszawę 2 maja

„Jesteśmy różni, łączy nas Polska” – pod takim hasłem przebiegło wydarzenie organizowane przez Fundację Promocji Kultury i Historii Polski we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca. Wśród organizatorów znaleźli się także publicyści Andrzej Paulukiewicz i Jan Pospieszalski, oraz reżyser Maciej Pawlicki. Pierwszy Biało-Czerwony Korowód, który przeszedł ulicami Warszawy 2 maja 2019 roku okazał się sukcesem – udział wzięło łącznie ponad 50 grup i ponad 1300 osób. Impreza odbywała się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, czyniąc obchody jednymi z bardziej spektakularnych. Korowód był okazją do prezentacji orkiestr, zespołów tanecznych, teatralnych, plastycznych, rekonstruktorskich oraz promocji tradycji krajowych i regionalnych, w tym również artystów z mniejszych miejscowości oraz osiągnięć polskich firm. To wielkie świętowanie polskości odkryło potencjał Polaków i potrzebę udziału w takich wydarzeniach. Zainspirowani paradami irlandzkimi w dniu św. Patryka czy paradami Pułaskiego w Stanach Zjednoczonych organizatorzy, są pełni nadziei na powtarzalność imprezy.
Korowód ruszył z Placu Teatralnego i przeszedł ulicami Senatorską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Świętokrzyską i Mazowiecką, a zwieńczeniem były występy grup na scenie przy pl. Piłsudskiego oraz wspólne granie w wykonaniu połączonych orkiestr dętych! Za inspirację w organizacji posłużyły m.in. polonijne parady w Stanach Zjednoczonych, parady irlandzkie w dniu św. Patryka, lokalne przemarsze 3-majowe i odbywające się 11 listopada oraz juwenalia studenckie. Pochód dał Polakom okazję zamanifestowania miłości do Ojczyzny, a celem widowiska było także pobudzenie miejscowych społeczności, budowanie więzi między Polakami mieszkającymi w kraju i zagranicą, zaprezentowanie działań na rzecz rozwoju Polski oraz pokazanie wszystkim atrakcyjności kraju oraz kreatywności i optymizmu jego obywateli. Nie mniej istotne było uwidocznienie typowego dla Polaków zamiłowania do czerpania z tradycji oraz odwagi do podejmowania nowych wyzwań.
Barwny, głośny korowód ma skupiał wiele różnorodnych grup z całej Polski, ale też z terenów dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, czyli Białorusi, Ukrainy i Litwy. Liczną grupę stanowili przedstawiciele regionów podkreślając lokalne tradycje, stroje i muzykę, w tym ponad 120 osobowa grupa Polaków ze Wschodu – a także polscy studenci z Kazachstanu. Licznie zaprezentowała się też społeczność wietnamska mieszkająca w naszym kraju. Korowód otworzył poczet sztandarowy z biało-czerwoną flagą. Honor chorążego pełnił Leszek Rodziewicz – historyk inicjator ustanowienia 2 maja Dniem Flagi RP. Za nim powędrowały Zespoły Pieśni i Tańca, orkiestry, grupy teatralne, przebierańcy, artyści cyrkowi, czy Gwardia Narodowa. Nie brakowało także rzemieślników i przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń oraz placówek kultury. Część z nich poruszała się konno lub na specjalnych platformach z efektowną scenografią.
Jak mówią organizatorzy: „Impreza ma łączyć obywateli naszego kraju, także z Polakami z zagranicy. Adresowana jest do szerokiego grona potencjalnych uczestników i widzów, mieszkańców dużych miast i małych miejscowości, w każdym wieku. To wzmacnianie więzi Polaków między sobą. I wzmacnianie więzi Polaków z Polską.”

Jeden ze współorganizatorów, Jan Pospieszalski zwraca uwagę, że „choć Dzień Flagi ustanowiono 15 lat temu, dotąd nie został zagospodarowany treścią”. Publicysta, a jednocześnie inicjator całego wydarzenia zaznacza: „niezwykle ważna jest także przychylność Instytutu Muzyki i Tańca, czyli instytucji prowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które odpowiedziało na nasz pomysł. Na naszą inicjatywę również pozytywnie odpowiedział ratusz warszawski. Okazuje się, że w tym totalnie podzielonym kraju, wstrząsanym konfliktami politycznymi, można zbudować jakąś ekumeniczną inicjatywę ponad podziałami”.

Zapraszamy na FOTORELACJĘ na stronę:

http://www.bialoczerwonykorowod.pl/relacja.php